Zrzęda

 

Nigdy, przenigdy nie biadolić, nie psioczyć, nie zrzędzić, nie jęczeć. Takie było postanowienie Kowalskiej, jako jeszcze małej dziewczynki, a potem nastolatki. Jako dorosła kobieta bardzo się stara, bardzo. Ale rutyna dobija wszystkich. Zabija też dobrą wolę. Niby z dziećmi nie ma nudy, zawsze coś zmalują i zawsze trzeba się czymś w związku z tym zająć. Ale pięć dni w tygodniu pobudka o stałej porze, ten sam repertuar śniadań, kanapek do szkoły, zakupów, obiadów, prań, wieszania, suszenia, mycia. I tak dalej, i tak dalej. Z jednej strony fajnie, że można, że daje się radę, że jest komu. Ale z drugiej strony, jeśli ktoś kolejny rok z rzędu wstaje z łóżka przysłowiową prawą nogą, ze śpiewem na ustach smaruje kolejną kromkę chleba, szuka kolejnej skarpetki do pary, idzie do hipermarketu z niemal identyczną listą zakupów, jak tydzień temu, i miesiąc temu, i rok temu. I wszystko to robi radośnie i w skowronkach –  pozostaje zapytać o bierze, i czy się podzieli.

No i Kowalska popadła w rutynę. I zaciska zęby.

Jednak syzyfowe prace wykonywane w domu doprowadzają do szału wręcz. Rozpakuje zmywarkę, “dozmywa” co tam się do maszyny nie nadaje, za pięć minut ktoś chce jeść, albo wrzuca talerz do pustego i czystego zlewu. Po wielkich porządkach kuchennych nie było śladu już następnego dnia.

I jeszcze też nie wszystko się podoba domownikom. Jedzenie nie takie, kanapka dziwnie smakowała, zielska za dużo.

I stoi Kowalska przy zlewie, myjąc kolejny talerz, który wpadł do zlewu ponadprogramowo. I nagle słyszy w głowie “Jedź, kup, przytachaj te zakupy, ugotuj, a tu nie dość, że zrzędzą, to jeszcze nawet talerza po sobie spłukać nie mogą”

I kurcze, gdy kilkanaście lat temu niemal dokładnie takie słowa usłyszała od swojej Matki, pomyślała: “Jezu, ale o co chodzi, jak trzeba coś zrobić, to po prostu powiedz”. A Matka mawiała, że jej się nie chce już mówić. A Kowalska nie rozumiała. A teraz niestety rozumie aż za dobrze.

No, ale jest wiosna. Jest ciepło. Można w ogródku z rutyną powalczyć. Codziennie do zebrania nowa kupa w nowym miejscu 😉

Podziel się tym z innymi 🙂

Dodaj komentarz